Panasonic NZ50YKE Etherea, 8,3 kW
OPTIMERET ENERGIFORBRUG
Energimærke
A++
Varmekapacitet
SCOP
SCOP-værdi på 4,8
Kølekapacitet
SEER
SEER-værdi på 7,7
høj/lav(quiet)
Lydtrykniveau
44/37(30)
Temperaturkontrol
Kølemiddel
Anvender det miljøvenlige kølemiddel R32
Sikkerhed og Tryghed
Garanti
Hvis det årlige service bliver overholdt, ydes der 5 års garanti
højde/bredde/dybde
Størrelsesforhold
Indedel mm: 295×1.040×244
Udedel mm: 701x875x320
Smartfunktion
Smartfunktion
nanoe™ x-teknologi, som skaber et ideelt miljø indendørs.
Panasonic NZ50YKE – kraftfuld, pålidelig og energibesparende
Den nye 2026-model fra Panasonic er optimeret til energibesparelse uden at gå på kompromis med ydeevnen. Denne luft til luft-model er perfekt som sekundær varmekilde i bygninger på op til 166 m2.
Panasonic NZ50YKE
Opnå stabil opvarmning, selv når udetemperaturen er -25 grader. Den forbedrede NZ50YKE er udviklet til Nordens klima. Varmepumpen er det perfekte valg som udskiftningspumpe fra ældre modeller, og anvendes oftest i sommerhus, kontor eller detailhandler.
Varmepumpen benytter det miljøvenlige kølemiddel R32, som har en lavere miljøpåvirkning sammenlignet med de fleste andre kølemidler.
App til intelligent styring
Panasonic NZ50YKE er klar til smartstyring gennem appen Panasonic Cloud. Den med indbygget wi-fi og stemmestyringsassistent. Det betyder, at du nemt kan styre din varmepumpe med både Google Assistent og Alexa.
Enheden er udstyret med nanoe™ x-teknologi, som hjælper med at hæmme potentielle forurenende stoffer såsom bakterier, lugte, virusser og mug. Du kan selv vælge, om teknologien skal være slået fra eller til. Det virker ved hjælp af naturens rengøringsmiddel – hydroxylradikaler. Pumpen frigiver disse molekyler, som renser luften. Hydroxylradikaler kaldes også for ”vaskemidler i atmosfæren” og er 100% naturlige.
Tilbehør
Vær opmærksom på, at nogle varmepumper kommer uden wi-fi modul fra standard. Dette er et tilkøb, som vi anbefaler til kunder, der ønsker at fjernstyre deres varmepumpe. Eksempelvis hvis du har sommerhus, samt udlejer sommerhus, er det en god ide. Du får stor kontrol over både styring og forbrug af varmepumpen.
I tilfælde af, at du ønsker at ”skjule” varmepumpens udedel, er der mulighed for at købe en varmepumpe skjuler. Især i sommerhuse og andre træ-bygninger er dette et populært tilkøb.
Varmekapacitet
SCOP
NZ50YKE har en SCOP-værdi på 4,8 ved opvarmning samt energimærkning A++.
Effektiv Opvarmning
Smartfunktion
nanoe™ x-teknologi, som skaber et ideelt miljø indendørs.
Kølekapacitet
SEER
Varmepumpen har en SEER-værdi på 8 samt energimærkning A++.
Standardmontering af luft til luft varmepumpe
📆
Inden vores besøg…
- ...skal du sørge for at der er adgang til en 230 V-stikkontakt med jordforbindelse inden for 1 meter fra placeringen af inde- eller udedelen.
- ...skal du sikre, at udedelens underlag er fast, stabilt og plant.
- ...bedes du sikre, at arbejdsområdet er frit for montøren, så hverken inventar, beplantning eller lignende hindrer montørens arbejde.
✓
Under vores besøg…
- ...gennemgår vi, sammen med dig, hvor inde- og udedelen skal monteres (max. 4 meters rørføring mellem de to enheder).
- ...gennemborer vi murværket. Vi nøjes med at bore ét hul på Ø 62 mm gennem en hulmur eller en trævæg til rør/slanger.
- ...monterer vi slanger, afløb og kobberrør.
- ...bruger vi kabelkanaler til føringsvej på synlige føringsveje (max. 4 meter). Hvid/Sort er standard. Kabelkanaler over 4 m kan tilkøbes.
- ...trækker vi rør (max. 4 m). Rør over 4 m kan tilkøbes.
- ...fører vi kabler (max. 4 m). Kabler over 4 m kan tilkøbes.
- ...monterer vi udedelen på gummi konsol-fødder eller på vægbeslag max. 2 meter over jorden (gummi konsol-fødder og vægbeslag fås som tilkøb).
- ...tilslutter vi til en eksisterende 230 V-forsyning fra nærmeste stikkontakt/ sikkerhedsafbryder med jord (1 meter fra inde- eller udedel).
- ...vakuumerer vi varmepumpeinstallationen, inden vi påfylder kølemiddel.
- ...fører vi kondensafledningen fra indedelen ud til udedelen, så den drypper på jorden. Det er ikke inkluderet, at den føres til afløb.
- ...udfører vi tæthedsprøvning af installationen.
- ...idriftsætter vi anlægget og afprøver det. Hvis 230 V-forsyningen endnu ikke er etableret, anvender vi et midlertidigt forlængerkabel.
- ...gennemgår vi fjernbetjeningen og instruerer dig i betjening af varmepumpen og vedligeholdelse af den.
- ...rydder vi op og bortskaffer affald i forbindelse med installationen af varmepumpen.
X
Ikke inkluderet:
- Vi trækker ikke kabler/rør i hulmur, skunke eller på loft.
- Vi udfører ikke malerarbejde eller andet uforudset arbejde.
- Vi opsætter ikke WiFi-styring (kan tilkøbes).
- Er der ikke købt gummi konsol-fødder og/eller vægbeslag ved bestilling, kan disse tilkøbes hos montøren.
- Tømning og demontering af eksisterende varmepumpe kan tilkøbes.
- Jordspyd kan tilkøbes. Garantien på varmepumpen bortfalder, hvis der ikke er jord i el-installationen.
- Gennemboring i beton, granit eller kampsten eller boring i jernarmeret væg eller lign. kan tilkøbes.
- Ekstraudstyr til varmepumpen, f.eks. kondenspumpe, drypbakke eller varmelegeme, kan tilkøbes.
- Isolering af varmerør (kan tilkøbes).

