Mitsubishi varmepumpe HR35 Cool
7.995 DKK 6.995 DKK
NB: Læs mere om standard montering under fanen Montering.
Ved montering over 25km (t/r) forekommer der kørselsgebyr. Læs mere under fanen Gebyr for kørsel
(Kørsel bliver beregnet ved check out)
5 på lager
Gebyr for kørsel
Ved kørsel over 25 km fra vores adresse Ormhøjgårdvej 15, 8700 Horsens, betales der en kilometerpris, der skal dække udgifterne til Kørsel til monterings adresse og tilbage.
Pris pr. kilometer efter 25 km, er 3,95kr pr. kørt kilometer.
Eksempel på udregning.
FRA: Ormhøjgårdvej 15, 8700 Horsens
TIL: City Vejle, Banegårdspladsen 6, 7100 Vejle
Distance mellem adresser 25,4 km.
Udregning for kørsel:
Kørsel til og fra adresser: 25,4*2 = 50,8
Minus de første 25 km: 50,8 = 25,8
Resterende km X kørt kilometer: 25,8 * 3,95 = 101,91 kr.
Prisen for kørsel vil blive beregnet ved betaling.

Luft til luft varmepumpe standard montering
Når du køber montage hos VS Automatic, er det kun vores egne autoriseret og uddannet personale som monterer hos dig. VS Automatic er både KMO godkendt og VE-godkendt installatør.
Med VE-godkendelsesordningen betyder at VS Automatic har særlig uddannet personale, der er uddannet til at sikre høj kvalitet og minimerer risikoen for fejl.
VS Automatic er medlem af TEKNIQ og derfor er vores kunder er dermed omfattet af TEKNIQs Garantiordning.
Dette betyder blandt andet, at kunder, har mulighed for klage over udført arbejde til Ankenævnet for Tekniske installationer. Skulle du som kunde, få helt eller delvist medhold i en evt. klage, og den indklagede installatør ikke efterlever ankenævnets afgørelse, dækker TEKNIQs Garantiordning op til 150.000 kr. inkl. Moms.
VS Automatic anbefaler derfor altid at vælge installatør som er medlem af TEKNIQ.
Husk du kan fradrage arbejdsløn for montage
Dette er inkluderet i prisen:
Når du køber montering hos VS Automatic får du
- VE-Godkendt installatør
- KMO godkendt installatør
- Autoriseret elinstallatør
- TEKNIQs Garantiordning
Selve montering (Standard montering)
- Elinstallation er med i prisen
- Vi gennemgår hvor inde- og udedelen skal monteres med max. 4 meter rørføring imellem de to dele
- Vi monterer udedelen på Fødder (tilkøb), underlaget skal være fast, stabilt og plant. Væghæng i max 2 meter over jorden (tilkøb).
- På synlige føringsveje bruger vi kabelkanaler til føringsvej, max. 4 meter (Hvid/Sort er standard)
- Vi tilslutter til eksisterende 230V forsyning fra nærmeste stikkontakt/ sikkerhedsafbryder med jord (1 Meter fra inde eller udedel) (der skal altså være en eksisterende 230V forsyning (med jord) på stedet)
- Vacuumering af varmepumpeinstallationen
- Tæthedsprøvning
- Vi sætter anlægget i drift og afprøver det. Er 230V forsyningen ikke på plads, tilslutter vi ved midlertidigt forlængerkabel
- Gennemgang af fjernbetjening og instruktion i brug af anlægget samt vedligeholdelse
- Kondensafledningen fra indedelen, føres med ud til udedel og drypper på jorden, det er ikke inkluderet at den er ført til afløb
- Indedel skal være monteret højere end udedel
- Oprydning og bortskaffelse af affald, i forbindelse med tilslutning af varmepumpe
- Gennemboring gennem murværk inkl.
Dette er ikke inkluderet i prisen:
- Vi trækker ikke kabler/rør i hulmur, skunke eller på loft
- Etablering af jordspyd, hvis der ikke er jord i el-installationen (Tilkøb)
- Garanti bortfalder, hvis der ikke er jord i el-installationen
- Der er ikke ekstraudstyr på varmepumpen som f.eks. en kondenspumpe, drypbakke, varmelegeme (Tilkøb)
- Gennemføring i beton, granit, kampsten eller Boring i jernarmeret væg o.l. (tilkøb)
- Evt. malerarbejde
- Vægbeslag samt fødder til udedel er ikke med i standard (Tilkøb)
- Er der ikke købt fødder og/eller vægbeslag ved bestilling, kan disse tilkøbes hos montøren
- Anlægget skal kunne monteres, uden at møbler, evt. udendørsbeplantning og lignende er til gene for montøren
- Er der eksisterende varmepumpe, skal denne tømmes og demonteres (Tilkøb)
Ved montering/installation på ikke brofaste øer, vil der forekomme et ekstra tillæg på rejsetid og færgebilletter. Ønskes tillægges pris oplyst, bedes du kontakte VS Automatic. Tillægget kan i tilfælde vil blive efterfaktureret.
Service luft til luft varmepumpe
Varmepumpe service er lovpligtigt for at overholde varmepumpens garanti, samt håndtering af kølemiddel.
Pris: 1195,- årligt
Et varmepumpe service består hos VS Automatic af nedenstående elementer for at sikre os at din varmepumpe køre optimalt.
- Rørinstallationen kontrolleres
- Systemet tæthedsafprøves, for at sikre, der ikke er nogen lækage.
- Ophedning og køling på hele systemet også på selve kølekredsen.
- Rensning af diverse filtre
- Serviceeftersyn / service på varmepumpen
- Kompresseron funktionsprøves
- Sikkerhedskomponenterne funktionsafprøves
- Kordensator og fordamper kontrolleres både på inde- og ydredelen
- Kontrol af at varmepumpen er rigtigt indstillet, samt gennemgår indstillingerne med kunden
- Test af fejlstrømsrelæ i el-tavlen
- Test af jordelektrode
Læs mere her: Varmepumpe service
Tilbehør
Læs mere om tilbehør til din Mitsubishi luft til luft varmepumpe
Transientbeskyttelse
Overspændingsbeskyttelsen fungerer sådan, at den – når den er korrekt installeret – leder den ødelæggende energi fra lynet uden om installationen.
Undgå overspænding med en smart komponent, der monteres direkte i eltavlen, foran sikringerne, eller på anlægget.
Læs mere her: Transientbeskyttelse
Bi måler
Med opsætning af Bi måler kan du se, hvor meget strøm din varmepumpe bruger til at opvarme dit hus.
SMS-styring
Med sms-styrings modul til din varmepumpe får du muligheden for at styre din varmepumpe via sms eller via varmepumpe producentens app.
Modulet monteres nemt i samme rum som varmepumpe, samt indsættes der blot et SIM-kort i varmepumpe – Dette giver dig nu mulighed for SMS og APP styring.
Nedtagning af gammel varmepumpe
Demontering af gammel varmepumpe omfatter:
- Nedtagning
- Aftapning af kølemiddel
- Bortskaffelse af kølemiddel
- Miljørigtig håndtering af gamle varmpumpe og kølemiddel
Vi medtager ikke den gamle varmepumpe
Fødder til udedel
Det anbefales at luft til luft varmepumpen monteres 10-15 cm over jordniveau.
Ved at varmepumpen monteres 10-15 cm over jordniveau, forlænges varmepumpes levetid, ved at varmepumpen nemmere kan komme af med kondensvand, samt nemmere afrimning i vinterhalvåret.
Ønsker du at have varmepumpen stående på jorden, men ikke har et stabilt fundament at stå på, er fødder til udedel en optimal løsning, så varmepumpen kan stå på jorden.
Jordspyd inkl. montering
Jordspyd bruges til at jorde din elinstallation. Ifølge dansk lovgivning, kræves det at varmepumpen bliver tilsluttet jord.
Dette sikrer varmepumpen i tilfælde af eks. lynnedslag. Har du ikke i forvejen jord i din stikkontakt, kan du få monteret et jordspyd til din varmepumpe.
Wi-Fi styring (Hvis varmepumpen ikke er inklusiv Wi-Fi)
Styr driften af din luft til luft varmepumpe med Mitsubishi Melcloud. Mitsubishi Wi-Fi modul og appen giver dig mulighed for at styre din varmepumpe.
Der skal anvendes en Wi-Fi -adapter fra Mitsubishi Electric, for hver varmepumpe / klimaanlæg til styring af anlægget via MELCloud. Wi- Fi-adaptereren skal derefter være i kontakt med dit lokale trådløse Internettet.
Danmarkspumpen 10 års garanti
Danmarkspumpens garanti, er for dig som ønsker ekstra sikkerhed når du skal købe luft til luft varmepumpe. Danmarkspumpens 10 års kompresser garanti kan tilkøbes på vores mange Mitsubishi varmepumper.
Når du vælger at købe en Danmarkspumpe garanti, medfølger et certifikat, hvor montøren noterer, hvornår varmepumpen blev monteret og installeret, samt hvilket tilbehør der er monteret med varmepumpen. Med dette certifikat har du et bevis på at din varmepumpe er købt med Danmarkspumpe garanti, samt en oversigt over hvornår varmepumpen skal serviceres.
DanmakrsPumpen er en garantiordning og et kvalitetsstempel med mange fordele.
Enhver DanmarksPumpe leveres altid med:
- 10 års kompressorgaranti
- 5 års garanti på øvrige dele
- Indbygget frostsikring
- Gratis isolering
Det er nødvendigt at overholde dit serviceeftersyn af din varmepumpe af en autoriseret installatør for at opretholde garantien.
Med en DanmarksPumpe Garanti, får du ikke kun en optimal garantiordning, du får samtidig en bedre og effektiv varmepumpe.
Mitsubishi varmepumpe HR35 Cool Brochure
Relaterede varer
Panasonic luft til luft varmepumpe
Daikin luft til luft varmepumpe
Mitsubishi luft til luft varmepumpe
Panasonic luft til luft varmepumpe
Daikin luft til luft varmepumpe
Panasonic luft til luft varmepumpe
Daikin luft til luft varmepumpe
Panasonic luft til luft varmepumpe